Blisko 70% osób nie osiąga efektu swojej prezentacji tylko i wyłącznie dlatego, że słuchacze nie wiedzą co w niej jest ważne i co powinni zapamiętać. Plącząc się w gąszczu myśli twierdzimy, że nie potrafimy jasno przekazać obrazu w naszej głowie. Tymczasem odpowiada za to jeden główny składnik prezentacji – struktura.

Struktura to jednak nie tylko pomocny i znany nam ze szkoły „święty Graal” polonistów WSTĘP – ROZWINIĘCIE  – ZAKOŃCZENIE. To pomocny schemat jednak nie zawsze zdaje egzamin. Często do takiej struktury należałoby dołożyć dodatkową jej część w rozwinięciu, bo przecież to tam najłatwiej „popłynąć”. Jaka jest zatem tajna broń, którą możesz wykorzystać do kreowania klarownych wystąpień? Gdzie zaczepić myśli aby nasze prezentacje były konkretne i zrozumiałe?

Veni, Vidi, Vici – struktura, która udoskonali twoje prezentacje

Problem ze strukturą pojawia się szczególnie gdy prezentację, wystąpienie, wypowiedź trzeba przygotować błyskawicznie. Nie mamy wtedy wystarczająco czasu aby myśleć nad procentowym rozłożeniem materiału według schematu 20-25% WSTĘP, 60% ROZWINIĘCIE, 15-20% ZAKOŃCZENIE. Nie mamy też możliwości stworzenia wymyślnego wstępu, czy inspirującego zakończenia. Potrzeba nam więc struktury, która daje najlepsze efekty w możliwie krótkim czasie. Taką strukturą jest trójka, czyli po prostu RAZ – DWA – TRZY! Trójki można ponadto stosować z powodzeniem w wielu innych przypadkach np. w nośnych hasłach: wolność, równość, braterstwo. Te zastosowania omówię jednak w przyszłych postach, a dziś skupmy się na strukturze trójkowej.

Jak zastosować strukturę trójkową RAZ – DWA – TRZY?

Opcji jest wiele i poruszamy je na warsztatach, ale przedstawmy jedną z nich. Wyobraźmy sobie sytuację, że zostaliśmy poproszeni o wygłoszenie krótkiego 2-3 minutowego komentarza na temat zanieczyszczenia powietrza w kraju. W zasadzie od razu wchodzimy na antenę i nie mamy czasu na przygotowanie wystąpienia. Zależy nam ponadto aby utrzymać status eksperta w tej dziedzinie i przekazać ważny dla ludzi komunikat o wymianie pieców grzewczych.

To co zrobilibyśmy zazwyczaj (źle), to zaczęli opowiadać jak zanieczyszczenie powietrza wpływa na nasze zdrowie, ile przekroczone są normy, jak wypadamy w porównaniu do innych krajów, które związki są najbardziej szkodliwe, jakie są piece i ich rodzaje, a najlepiej omówilibyśmy jeszcze milion innych tematów z tym związanych. Przecież właśnie nam przyszły do głowy. To piękne, że mamy taki zasób wiedzy, ale NAJGORSZE  co możemy zrobić to opowiadać o tym bez uwypuklenia konkretnych części. W wyobraźni już widzę jednego z ekspertów, który próbuje wyjaśnić wpływ deszczy monsunowych w Japonii na smog w Krakowie. To nie działa – musimy komunikować się klarownie, inaczej nikt nie zrozumie i nie zapamięta takiego komunikatu.

Ze strukturą trójkową mogłoby to brzmieć w stylu:

Szanowni Państwo, zanieczyszczenie powietrza dla każdego z nas jest tematem kluczowym, który w dużej mierze przekłada się na jakość życia w naszym kraju. W całym gąszczu komentowanych szczegółów, są 3 tematy dla nas  najistotniejsze:

Po pierwsze należy zdać sobie sprawę, że zanieczyszczenie powietrza naprawdę  wpływa negatywnie na nasze zdrowie. Przekroczenie norm o 300, czy 500% w skali dnia daje efekt porównywalny do wypalenia kilku papierosów. Dlatego by zmniejszyć ten negatywny wpływ starajmy się w najgorsze dni ograniczać czas spędzany na zewnątrz. Szczególnie ograniczmy aktywność fizyczną i spacery z dziećmi.

Druga sprawa, to kwestia komunikacji i transportu, który w ok. 30% wpływa na zanieczyszczenie i stężenie pyłów w miastach. Samochody są wygodną formą komunikacji, ale przy odpowiednich zachętach ze strony samorządów, ludzie z pewnością skorzystaliby z możliwości jakie daje komunikacja miejska. Trzeba dać im jednak zachętę. Całkiem skuteczną zachętą byłoby wprowadzenie darmowej komunikacji dla osób z dowodami rejestracyjnymi przez wszystkie „smogowe” miesiące.

Trzecim, najważniejszym punktem jest ogrzewanie, szczególnie ogrzewanie domów jednorodzinnych i starych kamienic. Polska jako kraj opierający energetykę na węglu ma nieco pod górkę, ale to nie znaczy, że nie możemy palić sprawnie, oszczędzając przy tym węgiel i zmniejszając zatrucie powietrza. Możemy to robić m.in. ucząc się prawidłowego rozpalania paleniska czy rezygnując z najgorszej jakości węgla i miału. Dość łatwym i skutecznym sposobem, jest również  wymiana starego pieca na bardziej ekologiczny. Od początku tego roku wymiana pieców jest ponadto dofinansowana z budżetu państwa nawet do 80%. Wymieniajmy więc piece, palmy dobrym paliwem i dbajmy o to czym oddychamy – wszyscy.

Po co taki schemat?

Ułożenie takiej wypowiedzi w schemat trójkowy jest naturalne, a struktura ułatwia zrozumienie i zapamiętanie tematu (zwróć uwagę na pogrubienia, którymi zaznaczyłem poszczególne elementy struktury). Oczywiście w wypowiedzi nie poruszyliśmy każdej kwestii, ale to nie jest możliwe, nawet gdyby dali nam godzinę. Dzięki strukturze słuchacze czują, że mamy temat przemyślany i wiemy o czym mówimy. Przede wszystkim są również w stanie zapamiętać ważne kwestie jak np. wymiana pieców grzewczych. Zauważ, że wymianę pieców dodatkowo podkreśliliśmy trójką na końcu wypowiedzi.

O trójkach będziemy jeszcze sporo dyskutować na tym blogu, bo to jeden z tematów, który daje nam bardzo duże pole do popisu. Oczywiście są jeszcze inne struktury niż Raz – Dwa – Trzy.  Każda z nich bardzo skuteczna i mając pod ręką ich wachlarz jesteśmy w stanie w każdej sytuacji ułożyć klarowną i ciekawą wypowiedź. Zdecydowanie wyróżni nas to na tle innych, a dodatkowo nie raz usłyszymy pochwały w stylu: „WOW, jaki ty jesteś konkretny” albo „dziękuję, że tak zrozumiale przedstawiłaś temat”.

Na dzisiaj tyle o strukturze Raz – Dwa – Trzy, ale może wy znacie jakieś struktury, którymi chcecie się podzielić lub uważacie, że warto poruszyć je na blogu? Piszcie mailowo lub w komentarzach.