Jak i gdzie zacząć uczyć się wystąpień publicznych? Ile czasu to zajmie? Czy warto iść na kurs, zapisać się na studia z komunikacji, przyjść na szkolenie, a może wykupić mentoring?

Dużo osób zadaje sobie i mnie te pytania, dlatego powiem wam jak zacząłbym zgłębiać temat gdybym zaczynał wszystko od początku. Po 6 latach wiem, co mnie dało najlepsze i najszybsze rezultaty oraz jak pracują moi podopieczni na warsztatach i mentoringu.

Jak i gdzie zacząć? 2 etapy

Gdybym miał zaczynać ponownie to po pierwsze zapisałbym się na min 2 dniowe szkolenie z wystąpień publicznych. Ważne by to szkolenie zawierało praktyczne modele i techniki komunikacji. Na szkoleniu musi być też możliwość wyjścia na scenę i otrzymania rozbudowanej informacji zwrotnej od prowadzącego. Na warsztatach zaPREZENTUJsię tworzymy dodatkowo profil mówcy, aby uczestnik wiedział, jaki jest jego poziom startowy i nad czym ma pracować.

Drugim etapem byłoby zapisanie się do klubu Toastmasters. Poszukaj klubu w okolicy i pójdź na spotkanie (trwa ok 1,5h). To będzie Twoje miejsce do praktyki. Dostaniesz tam ponadto masę informacji zwrotnej. Nie daj się jednak zwieść i nie wierz w każdą opinię, którą otrzymasz. Skup się raczej na tym, czego dowiedziałeś się na szkoleniu i na założeniach projektów, które realizujesz. Wychodź na scenę i ćwicz! Jeśli masz możliwość nagrywaj się na video.
Rada: Nie przychodź na spotkanie, jeśli nie masz zamiaru aktywnie w nim uczestniczyć – jest bardzo miło, angażująco, ale przeważnie będzie to strata Twojego czasu.

Czym jest i czy warto korzystać z mentoringu?

Mentoring to forma spotkania, na którym pracujesz indywidualnie z trenerem – najczęściej nad konkretnym wystąpieniem lub problemem biznesowym. Uważam, że mentoring w komunikacji ma sens głównie wtedy, gdy chcesz zbudować lub przećwiczyć konkretną wypowiedź (np. ważna prezentacja w firmie). Wtedy warto sięgnąć po dodatkowe wsparcie i informację od eksperta.
Często mentoring to również okazja by odbić myśli, przedyskutować argumenty, usłyszeć wartościowe pytania i wskazówki.

Ile czasu to wszystko zajmie?

Bardzo trudno na to pytanie odpowiedzieć, bo to zależy od indywidualnych zdolności i predyspozycji. Mocno zależy też od tego jak ugruntowane masz przekonania i jak bardzo w siebie wierzysz. Nie mniej jednak 3-4 miesiące to czas, w którym osiągniesz zdecydowaną poprawę i najbardziej zauważalny wzrost umiejętności. Na pewno przełamiesz również strach przed wyjściem na scenę i będziesz wiedział, na co zwracać uwagę podczas procesu komunikacji.

Ile kosztuje szkolenie z wystąpień publicznych?

To zależy ile chcesz wydać 😉 Trochę z przekąsem, ale taka jest prawda, bo możesz wydać nawet kilkanaście tysięcy. Racjonalnie patrząc:

  • 2 Dniowe szkolenie to zazwyczaj koszt w granicach 800-2000zł /os.
  • Składka członkowska w Toastmasters to ok 220zł / 6 miesięcy
  • Sesja z mentorem? 150-400zł / 1h.

Czy warto?

Warto 🙂